2018 Softball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 2 Covenant 2 Greenville 13 Final - 5 innings
  @ Memphis, Tenn.
  Greenville 1 Rhodes 9 Final - 5 innings
Sat. 3 Greenville 5 Covenant 1 Final
  @ Memphis, Tenn.
  Greenville 2 Rhodes 4 Final
Sat. 10 Agnes Scott   Webster   Cancelled
  @ Memphis, Tenn.
  Webster   Rhodes   Cancelled
Sun. 11 Webster   Agnes Scott   Cancelled
  @ Memphis, Tenn.
  Webster   Rhodes   Cancelled
Fri. 16 Greenville   Benedictine (Kan.)   Cancelled
  Mustang Meltdown Tournament @ Conway, AR
  Greenville   Central Baptist   Cancelled
  Mustang Meltdown Tournament
Sat. 17 Greenville   Centenary (La.)   Cancelled
  @ Conway, AR
  Greenville   Hendrix   Cancelled
  Westminster (Mo.) 16 Hendrix 1 Final - 5 innings
  @ Conway, AR
  Westminster (Mo.) 10 Centenary (La.) 11 Final
  @ Conway, AR
Sun. 18 Westminster (Mo.) 4 Centenary (La.) 5 Final
  @ Conway, AR
  Westminster (Mo.) 2 Hendrix 7 Final
Wed. 21 Fontbonne   Lindenwood   Cancelled
  Fontbonne   Lindenwood   Cancelled
Sun. 25 Fontbonne   Millikin   1:00 PM
  Fontbonne   Millikin   3:00 PM
 
March
Thu. 1 Harris-Stowe   Webster   4:00 PM
Fri. 2 Greenville   Calvin   1:00 PM
  Pioneer Classic @ Lexington, Ky.
  Blackburn   Ecclesia   2:00 PM
  @ Paragould, Arkansas
  Fontbonne   Manhattanville   3:00 PM
  @ @ Tuscon, Ariz
  Blackburn   Crowley's Ridge   4:00 PM
  Greenville   Transylvania   5:00 PM
  Pioneer Classic
  Pacific (Ore.)   Fontbonne   7:30 PM
  NFCA Division III Leadoff Classic @ Tucson, Ariz.
Sat. 3 Greenville   St. Mary's (Ind.)   10:00 AM
  @ Transylvania
  Blackburn   Ecclesia   10:00 AM
  @ Paragould, Arkansas
  St. Catherine   Fontbonne   10:00 AM
  @ Tucson, Ariz.
  Wis.-Platteville   Webster   12:00 PM
  Fontbonne   Thomas More   1:30 PM
  @ Tucson, Ariz.
  Wis.-Platteville   Webster   2:00 PM
  Olivet   Greenville   2:00 PM
  @ Lexington, Ky.
  Blackburn   Haskell   2:00 PM
  @ Paragould, Arkansas
Sun. 4 Berry   Fontbonne   10:00 AM
  @ NFCA Leadoff Classic: Arizona
  Webster   Washington (Mo.)   12:00 PM
  Wis.-Platteville   Westminster (Mo.)   12:00 PM
  SUNY Poly   Eureka   12:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Haskell   Blackburn   1:00 PM
  @ Paragould, Arkansas
  Claremont-M-S   Fontbonne   1:30 PM
  2018 Leadoff Classic @ Tucson, AZ
  Webster   Washington (Mo.)   2:00 PM
  Wis.-Platteville   Westminster (Mo.)   2:00 PM
  Eureka   Mt. Aloysius   2:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
Mon. 5 Eureka   Mary Baldwin   8:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Penn College   Eureka   4:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
Tue. 6 Fontbonne   Otterbein   10:00 AM
  @ Tucson, Ariz.
Wed. 7 Fontbonne   Coe   10:00 AM
  @ Tucson, Ariz.
  East. Mennonite   Eureka   12:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Cedar Crest   Eureka   2:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
Thu. 8 Eureka   Wentworth   10:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Fontbonne   Hiram   12:00 PM
  @ Tucson, Ariz.
  Penn St.-Abington   Eureka   12:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Fontbonne   Trine   2:30 PM
  @ Tucson, Ariz.
Fri. 9 Buena Vista   Greenville   1:00 PM
  Webster   Bluffton   2:45 PM
  @ Kissimmee, FL
  Buena Vista   Greenville   3:00 PM
  Webster   Thiel   5:00 PM
  @ Kissimmee, FL
Sat. 10 Luther   Greenville   10:00 AM
  Webster   Alfred   10:15 AM
  @ Kissimmee, FL
  Luther   Greenville   12:00 PM
  Principia   Crowley's Ridge   12:00 PM
  Kean   Webster   12:30 PM
  @ Kissimmee, FL
  Principia   Crowley's Ridge   2:00 PM
Sun. 11 Shaw   Spalding   8:30 AM
  Fast Pitch Dreams Classic @ Myrtle Beach, SC
  Spalding   St. Joseph (Conn.)   10:30 AM
  North Myrtle Beach, S.C. @ Fast Pitch Dreams Classic
  Iowa Wesleyan   Keiser University   11:00 AM
  @ Cocoa Beach, FL
  Iowa Wesleyan   Keiser University   1:00 PM
  @ Cocoa Beach, FL
  Arcadia   Webster   2:45 PM
  @ Kissimmee, FL
  SUNY Canton   Blackburn   3:00 PM
  @ Ft. Myers, Florida
  Webster   Eastern Conn. St.   5:00 PM
  Osceola Softball Complex @ Kissimmee, FL
  Nazareth   Blackburn   5:00 PM
  @ Ft. Myers, Florida
Mon. 12 Spalding   Lesley   8:30 AM
  @ Fast Pitch Dreams, Myrtle Beach SC
  Iowa Wesleyan   Mo. Baptist   8:30 AM
  @ Cocoa Beach, FL
  Spalding   Wesley   10:30 AM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Geneva   Blackburn   11:00 AM
  @ Ft. Myers, Florida
  Iowa Wesleyan   Mo. Baptist   11:00 AM
  @ Cocoa Beach, FL
  Salem St.   Blackburn   1:00 PM
  @ Ft. Myers, Florida
Tue. 13 Blackburn   Curry   8:00 AM
  @ Fort Myers, Fla. - North Collier Regional Park - Field #4
  Crown (Minn.)   Blackburn   11:00 AM
  @ Ft. Myers, Florida
  Springfield   Webster   12:30 PM
  Diamond 9 Games - Fortune Road (Field 1) @ Kissimmee, Fla.
  Webster   Oswego   2:45 PM
  @ Kissimmee, FL
  St. Louis Pharmacy   Principia   6:00 PM
  St. Louis Pharmacy   Principia   8:00 PM
Wed. 14 Spalding   St. Joseph (Conn.)   8:30 AM
  North Myrtle Beach, S.C. @ Fast Pitch Dreams Classic
  Nichols   Blackburn   9:00 AM
  @ Ft. Myers, Florida
  Southern Vt.   Blackburn   10:00 AM
  @ Ft. Myers, Florida
  Mo. Baptist   Iowa Wesleyan   11:00 AM
  @ Cocoa Beach, FL
  Iowa Wesleyan   Gallaudet   12:30 PM
  @ Cocoa Beach, FL
  Harris-Stowe   Fontbonne   5:00 PM
Thu. 15 Iowa Wesleyan   Marywood   9:00 AM
  @ Cocoa Beach, FL
  Blackburn   Sewanee   11:00 AM
  Iowa Wesleyan   Marywood   11:00 AM
  @ Cocoa Beach, FL
  Blackburn   Sewanee   1:00 PM
  Eureka   Robert Morris-S'fiel   2:00 PM
  Eureka   Robert Morris-S'fiel   4:00 PM
  Crowley's Ridge   Principia   6:00 PM
  Crowley's Ridge   Principia   8:00 PM
Fri. 16 Wis.-Platteville   Greenville   10:00 AM
  Loras   Greenville   12:00 PM
Sat. 17 Loras   Greenville   10:00 AM
  Iowa Wesleyan   St. Mary-Woods   10:00 AM
  @ St.Mary of the Woods, IN
  Augustana (Ill.)   Greenville   12:00 PM
  Rose-Hulman   Eureka   1:00 PM
  Robert Morris-S'fiel   Iowa Wesleyan   2:00 PM
  @ St. Mary of the Woods, IN
  Rose-Hulman   Eureka   3:00 PM
Sun. 18 Iowa Wesleyan   Cleary   10:00 AM
  @ St. Mary of the Woods, IN
  Iowa Wesleyan   Robert Morris-S'fiel   12:00 PM
  @ St. Mary of the Woods, IN
  Spalding   Rose-Hulman   12:30 PM
  Monmouth (Ill.)   Fontbonne   1:00 PM
  Westminster (Mo.)   Cal Lutheran   2:00 PM
  Spalding   Rose-Hulman   2:30 PM
  Monmouth (Ill.)   Fontbonne   3:00 PM
  Westminster (Mo.)   Cal Lutheran   4:00 PM
Mon. 19 Principia   St. Katherine College   1:00 PM
  Westminster (Mo.)   Vanguard   2:00 PM
  Principia   St. Katherine College   3:00 PM
  Westminster (Mo.)   Vanguard   4:00 PM
Tue. 20 Principia   St. Katherine College   11:00 AM
  Principia   St. Katherine College   1:00 PM
  Westminster (Mo.)   Redlands   4:00 PM
  Westminster (Mo.)   Redlands   6:00 PM
Wed. 21 Iowa Wesleyan *   Fontbonne   2:00 PM
  Webster *   Greenville   3:00 PM
  Eureka *   Blackburn   3:00 PM
  Iowa Wesleyan *   Fontbonne   4:00 PM
  Spalding   Berea   4:30 PM
  Webster *   Greenville   5:00 PM
  Eureka *   Blackburn   5:00 PM
  Spalding   Berea   6:30 PM
Sat. 24 Iowa Wesleyan *   Spalding   12:00 PM
  Hanover   Fontbonne   12:00 PM
  Webster *   Eureka   12:00 PM
  Rose-Hulman   MacMurray   1:00 PM
  Principia *   Westminster (Mo.)   1:00 PM
  Iowa Wesleyan *   Spalding   2:00 PM
  Hanover   Fontbonne   2:00 PM
  Webster *   Eureka   2:00 PM
  Rose-Hulman   MacMurray   3:00 PM
  Principia *   Westminster (Mo.)   3:00 PM
Sun. 25 Blackburn *   Spalding   12:00 PM
  Iowa Wesleyan   St. Louis College of Pharmacy   12:00 PM
  Blackburn *   Spalding   2:00 PM
  St. Louis College of Pharmacy   Iowa Wesleyan   2:00 PM
Mon. 26 Monmouth (Ill.)   Westminster (Mo.)   3:00 PM
  Monmouth (Ill.)   Westminster (Mo.)   5:00 PM
Tue. 27 Eureka   Knox   3:30 PM
  Eureka   Knox   5:30 PM
  Blackburn *   Principia   6:00 PM
  Blackburn *   Principia   8:00 PM
Wed. 28 Greenville *   MacMurray   3:00 PM
  Eureka *   Iowa Wesleyan   3:00 PM
  Greenville *   MacMurray   5:00 PM
  Eureka *   Iowa Wesleyan   5:00 PM
Thu. 29 Webster *   Blackburn   5:00 PM
  Webster *   Blackburn   7:00 PM
Fri. 30 Westminster (Mo.)   Stevens Point   11:30 AM
  @ @ Grinnell, IA
  Illinois Col.   Fontbonne   1:00 PM
  Westminster (Mo.)   Mount Mary   1:30 PM
  @ @ Grinnell, IA
  Illinois Col.   Fontbonne   3:00 PM
  Spalding *   Webster   4:00 PM
  Spalding *   Webster   6:00 PM
Sat. 31 Spalding *   MacMurray   TBA
  Spalding *   MacMurray   TBA
  Westminster (Mo.)   Grinnell   11:00 AM
  @ @ Grinnell, IA
  Principia *   Eureka   12:00 PM
  Westminster (Mo.)   TBA   1:00 PM
  Championship/Consolation
  Principia *   Eureka   2:00 PM
 
April
Tue. 3 Fontbonne   Washington (Mo.)   3:00 PM
  Principia *   Webster   5:00 PM
  Fontbonne   Washington (Mo.)   5:00 PM
  Principia *   Webster   7:00 PM
Wed. 4 Fontbonne *   Westminster (Mo.)   1:00 PM
  MacMurray *   Iowa Wesleyan   3:00 PM
  Eureka *   Greenville   3:00 PM
  Fontbonne *   Westminster (Mo.)   3:00 PM
  MacMurray *   Iowa Wesleyan   5:00 PM
  Eureka *   Greenville   5:00 PM
Fri. 6 MacMurray *   Webster   4:00 PM
  Principia   Blackburn   5:00 PM
  MacMurray *   Webster   6:00 PM
  Principia   Blackburn   7:00 PM
Sat. 7 Greenville *   Spalding   12:00 PM
  Iowa Wesleyan *   Blackburn   12:00 PM
  Fontbonne *   Principia   1:00 PM
  Westminster (Mo.) *   MacMurray   1:00 PM
  Greenville *   Spalding   2:00 PM
  Fontbonne *   Principia   3:00 PM
  Westminster (Mo.) *   MacMurray   3:00 PM
  Iowa Wesleyan *   Blackburn   3:00 PM
Sun. 8 Eureka *   Spalding   11:00 AM
  Iowa Wesleyan   Robert Morris-S'fiel   12:00 PM
  Eureka *   Spalding   1:00 PM
  Blackburn *   Fontbonne   1:00 PM
  Iowa Wesleyan   Robert Morris-S'fiel   2:00 PM
  Blackburn *   Fontbonne   3:00 PM
Mon. 9 Rose-Hulman   Webster   5:00 PM
  Rose-Hulman   Webster   7:00 PM
Tue. 10 Principia *   Iowa Wesleyan   2:00 PM
  Mo. Baptist   Westminster (Mo.)   3:00 PM
  Principia *   Iowa Wesleyan   4:00 PM
  Mo. Baptist   Westminster (Mo.)   5:00 PM
Wed. 11 Greenville *   Fontbonne   3:00 PM
  Military Appreciation Day
  Grinnell   Iowa Wesleyan   4:00 PM
  Greenville *   Fontbonne   5:00 PM
  Westminster (Mo.) *   Webster   5:00 PM
  MacMurray *   Blackburn   5:00 PM
  Grinnell   Iowa Wesleyan   6:00 PM
  Westminster (Mo.) *   Webster   7:00 PM
  MacMurray *   Blackburn   7:00 PM
Thu. 12 Washington (Mo.)   Greenville   3:00 PM
  Washington (Mo.)   Greenville   5:00 PM
  Harris-Stowe   Principia   6:00 PM
  Harris-Stowe   Principia   8:00 PM
Sat. 14 Spalding *   Principia   TBA
  Spalding *   Principia   TBA
  Eureka *   Fontbonne   1:00 PM
  Blackburn *   Westminster (Mo.)   1:00 PM
  Eureka *   Fontbonne   3:00 PM
  Blackburn *   Westminster (Mo.)   3:00 PM
  Iowa Wesleyan *   Greenville   5:00 PM
  Iowa Wesleyan *   Greenville   7:00 PM
Sun. 15 Robert Morris-S'fiel   Blackburn   12:00 PM
  Fontbonne *   MacMurray   1:00 PM
  Spalding *   Westminster (Mo.)   1:00 PM
  Webster   Millikin   1:00 PM
  Robert Morris-S'fiel   Blackburn   2:00 PM
  Fontbonne *   MacMurray   3:00 PM
  Spalding *   Westminster (Mo.)   3:00 PM
  Webster   Millikin   3:00 PM
Tue. 17 Eureka   Harris-Stowe   2:00 PM
  Principia *   Greenville   3:00 PM
  Eureka   Harris-Stowe   4:00 PM
  Principia *   Greenville   5:00 PM
  Blackburn   St. Louis Pharmacy   5:00 PM
  Blackburn   St. Louis Pharmacy   7:00 PM
Wed. 18 MacMurray *   Eureka   2:00 PM
  Westminster (Mo.) *   Iowa Wesleyan   3:00 PM
  MacMurray *   Eureka   4:00 PM
  Webster *   Fontbonne   5:00 PM
  Battle of Big Bend, Senior Day
  Westminster (Mo.) *   Iowa Wesleyan   5:00 PM
  Webster *   Fontbonne   7:00 PM
Thu. 19 Robert Morris-S'fiel   Principia   6:00 PM
  Robert Morris-S'fiel   Principia   8:00 PM
Sat. 21 MacMurray *   Principia   TBA
  MacMurray *   Principia   TBA
  Greenville *   Blackburn   11:00 AM
  Webster *   Iowa Wesleyan   1:00 PM
  Westminster (Mo.) *   Eureka   1:00 PM
  Greenville *   Blackburn   1:00 PM
  Fontbonne *   Spalding   2:00 PM
  Webster *   Iowa Wesleyan   3:00 PM
  Westminster (Mo.) *   Eureka   3:00 PM
  Fontbonne *   Spalding   4:00 PM
Sun. 22 St. Louis College of Pharmacy   Eureka   12:00 PM
  Westminster (Mo.)   Central College   1:00 PM
  Webster   Augustana (Ill.)   1:00 PM
  St. Louis College of Pharmacy   Eureka   2:00 PM
  Westminster (Mo.)   Central College   3:00 PM
  Webster   Millikin   3:00 PM
Tue. 24 Iowa Wesleyan   Knox   3:00 PM
  Iowa Wesleyan   Knox   5:00 PM
Wed. 25 Robert Morris-S'fiel   Eureka   2:00 PM
  Iowa Wesleyan   Illinois Col.   3:00 PM
  Robert Morris-S'fiel   Eureka   4:00 PM
  Iowa Wesleyan   Illinois Col.   5:00 PM
Thu. 26 Westminster (Mo.) *   Greenville   2:00 PM
  Spalding   Mt. St. Joseph   4:00 PM
  Westminster (Mo.) *   Greenville   4:00 PM
  Spalding   Mt. St. Joseph   6:00 PM
Fri. 27 Maranatha Baptist   Principia   6:00 PM
  Maranatha Baptist   Principia   8:00 PM
Sat. 28 Maranatha Baptist   Blackburn   12:00 PM
  Maranatha Baptist   Blackburn   2:00 PM
 
May
Thu. 3 TBA   Westminster (Mo.)   TBA
  @ SLIAC Tournament
Fri. 4 TBA   Westminster (Mo.)   TBA
  @ SLIAC Tournament
Sat. 5 TBA   Westminster (Mo.)   TBA
  @ SLIAC Tournament
* Conference